Zuby nehty se deset let drží hudby

Zuby nehty se deset let drží hudby

Dívčí skupina Dybbuk patří k legendám domácí rockové scéně osmdesátých let. Jako první vnesla do rocku ženský pohled.  Dybbuk však už neexistuje. Zůstalo po něm jen „posmrtné“ album Ale čert to vem. Všechny čtyři členky kapely však pokračují v kapele Zuby nehty, jíž nyní u Bontonu vychází debutové album UTÍKEJ, které bude mít křest dnes večer ve 20 hod v pražském repre klubu. Při této příležitosti jsme hovořili s pianistkou a baskytaristkou Markou Míkovou a s bubenicí Hanou Řepovou.

Lišil se váš přístup při nahrávání obou desek?

Na albu Dybbuku jsme konzervovaly existující materiál. Nic se nevymýšlelo, zatímco u nové desky do poslední chvíle nebylo jasné, jak budou nakonec písničky znít. Snažily jsme se hrát všechny dohromady, často bez metronomu a pak vybíraly, co použijeme, zatímco první deska se natáčela nástroj po nástroji.

Cítíte nějaký posun ve své tvorbě?

To záleží na tom, jestli jsme se vůbec nějak posunuly my, jestli nejsme třicetiletými puberťačkami, byť máme děti. Nicméně si myslíme, že dnes hrajeme jinak. Někdy se nám ale zdá, že písně na nové desce, jsou dospělejšími sestrami těch, co jsme už hrály. Skladba Unavená nám přijde jako čtvrtá v sérii písní o Paních. V albu jsme však moc ponořené a tak jsme zvědavé, co řekne kritika.

Jaké je dnes postavení ženské skupiny v porovnání s dobou, kdy jste začínaly?

Tenkrát bylo hodně zvláštní. dnes už naštěstí exkluzivita pominula, protože do Čech jezdí dívčí kapely ze zahraničí. Dost těžko se nám o této problematice mluví, protože Zuby nehty nejsou na rozdíl od Paniky postaveny na tom, že je to čistě ženská kapela. Kdyby se našel skvělý kytarista kluk, který by s námi chtěl hrát, tak bychom ho hned vzaly. Taky jsme teď házely lano houslistovi Vojtěchu Kupčíkovi, který hostuje na desce, ale on nezareagoval.

Chystáte na křest alba nějaké překvapení?

Hudnu doplní stejně jako na ostatních koncertech turné, které začalo 18.listopadu, diapozitivy, které pro nás připravil Čestmír Suška. Chtěly jsme, aby na koncertě k hudbě přibyla ještě další složka.

Alex Švamberk