Zuby nehty a diamanty v ZOO

Lidové noviny sobota 16. prosince 1995

hudba: kultovní dívčí skupina pokřtí v pondělí půlhodinový televizní film

 

Zuby, nehty a diamanty v ZOO

V pražském divadle Akropolis bude mít v pondělí prmiéru půlhodinový snímek o dívčí skupině Zuby nehty nazvaný Utíkej aneb Všechny cesty vedou ven

Tomáš Seidl

 

Kapela, jež působí na naí rockové scéně téměř ve stejné sestavě už patnáct let (v minulosti pod názvy Plyn a Dybbuk), zatím vydala tři alba. vedle vzpomínky na Dybbuk nazvané Ale čert to vem, natočila v roce 1993 debut Utíkej a letos u brněnské firmy Indies album Král vysílá své vojsko. Toto album měla dívčí pětice původně natáčet u Sony: "Ze smlouvy nakonec sešlo asi tak tři dny před natáčením," svěřila se LN zpěvačka, pianistka a skladatelka Marka Míková. "Původně to pro nás vypadalo lákavě, postupně však všechno začalo pomalu troskota. Na Sony měli určité představy, jak by nahrávka měla vypadat- a my jsme měly stále intenzivnější pocit, že o nás chce rozhodovat někdo jiný. A to nás trochu zděšsilo. U Indies lo o dialog rovnocenných partnerů, kde jsme se nemusely nikoho doprošovat."

Zuby nehty se dnes zcela vědomě vyhýbají dřívějším ponurým skladbám z alba Utíkej. "Myslím si, že nová deska je laskavějí," souhoasí baskytaristka Pavla Slabá. "Chtěly jsme lidem předložit něco, co právě nyní prožíváme. Náš osobní život se kupodivu- ač tomu nikdo nevěřil, změnil k lepšímu. Problém je ovšem v tom, že nahrávání desek se dlouho vleče a od napsání písní se ledacos změní. Po vydání alba Utíkej jsem si uvědomila, že si ve svých písních nechci stěžovat ani naříkat. Proto jsem při volbě písní pro nové album byla mnohem opatrnější- a vybírala jsem písničky s obecnější platností."

Dívčí kvintet (v současné době Zuby nehty koncertují s hostujícím bubeníkem, protože původní členka kapely Hana Řepová je na mateřské dovolené) je na českých pódiích naprostou vyjímkou. Přesto publikum kapelu nebere jako nějakou kuriozitu. "Nemyslím si, že by na nás lidé chodili jen proto, aby nás okukovali," usmívá se Pavla Slabá. "máme svůj stálý okruh posluchačů a dokonce několik věrných fanoušků, co s námi jezdí i na truné. Několik hodin před naším vystoupením čekají před klubem, aby nám pomohli odnášet nástroje. A po koncertě nám občas přinesou i květinu, nějaké cédéčko, bonboniéru nebo třeba nové číslo časopisu Film a doba..." Zmíněný televizní snímek vznikl v tvůrčí skupině Čestmíra Kopeckého. "Jedná se o pásmo klipů propojené různými legráckami," upřesňuje Pavla Slabá. "Bohužel v době natáčení jsme měly k dispozici jen písničky z alba Utíkej a z letošní desky je tam pouze skladba Noční dítě." Z finančních důvodů se nepodařilo realizovat klip k půvabné vrtošivé písni Výprava do amazonských pralesů za diamantem. "Měly v něm hrát naše čtvrtmetrové loutky," lituje Marka Míková. "Klip se měl natáčet v botanické zahradě, kde by se loutky proplétaly trávou jako v tropické džungli a přitom by je honila morčata a napadaly zlé kočky..."

Ani dnešní písničky skupiny Zuby nehty neztrácejí nic na své dřívější "dybbučí" hravosti. Díky sponzorům mohou navíc posluchači v některých exemplářích alby objevit skutečné miaturní diamantky a booklet desky ukrývá hrací plánek na principu hry Člověče nezlob se!...Autorem obalu, jenž zobrazuje členky kapely spojené s různými částmi zvířecích těl je Miro Švolík. "Obal na naší desce zůstává trochu tajemstvím i pro nás," připouští Marka Míková. "jeho autor nám nechtěl prozradit nic bližšího. Jen to, že ty jednotlivé znaky mají symbolizovat život v podzemí, pod vodou, na souši i ve vzduchu." Různá zvířata se v písních skupiny ostatně objevují už od nepaměti:"Zvířata jsou pro nás určitým symbolem jehož prostřednictvím se dobře vyjadřují obecnější věci i lidské vlastnosti. Naše nové album je svým způsobem takovou malou procházkou zoologickou zahradou- a na jejím konci čeká ten diamant," uzavírá Pavla Slabá.